Buffering ...

Никола Стојковски / FIN PROJECT   Слобода, љубов и чесност се основа за убав и функционален свет!

    Потпрена на енергиите, сензибилитетите, виртуозноста и естетиките  на творци како Никола Стојковски и Петар Христов и зачинет со љубовта и желбата за личен исчекор во нови неба на Добрила Грашеска, „Контемплација“ е објава чија звуковност несомнено ќе го надмине времето и просторот во кои е обнародена. Таа е жив доказ дека духовноста и […]

Кон албумот Терирем на Сузана Спасовска

Веројатно малкумина, а можеби и никој не успеал да се пронајде и да биде беспрекорен во безмалку сите музички жанрови што ги познаваме и негуваме на македонската музичка сцена како што тоа го прави Сузана Спасовска. Од нејзините почетоци во кои беше претеча на некои рокенрол ѕвезди, па преку извонредните интерпретации на најубавите македонски традиционални […]

ВЕРИЦА АНДРЕЕВСКА И ДЕЈАН СПАСОВИЌ / ВЕТРИЛО Едрата се подигнати и пловидбата е веќе започната!

Со озвучувањето на препевот на англиски јазик на „Црно сонце“ по повод 100 годишнината од раѓањето на големиот македонски поет Ацо Шопов, проектот ВЕТРИЛО кој израсна врз искуството и заложбите на бендот СТАРОВСКИ ја реафирмира својата силна потреба „да биде магнет за уметниците и публиката на кои им недостасува убавината на спојот на зборот и […]

Трпчески и пријателите со „Македонисимо“ во Монте Карло

Новиот албум на македонскиот пијанист е пречекан со пет ѕвездички во Музичкиот магазин на Би-Би-Си, со пофалби од сите страни на светот и е меѓу кандидатите  за Германските награди на критиката.   По серијата концерти во Австралија, оној со Романскиот национален радио оркестар во Букурешт, грандиозните изведби на Брамсовиот концерт за пијано бр.1 со Лондонскиот […]

НИКОЛОВ – ИВАНОВИЌ УНДЕКТЕТ ВО СКОПЈЕ

Концертот на „еден од најкреативните големи џез-ансамбли во Европа“ според угледниот Jazz Times ќе се одржи во вторник, на 12 декември, во 20 часот, во Македонската фихармонија Во рамките на актуелната европска турнеја за третиот албум „Дистопија“, во  вторник, со почеток во 20 часот во големата сала на Македонската филхармонија концерт ќе одржи интернационалниот ансамбл […]

ПЕТАР РЕНЏОВ, музичар: Никогаш не потклекнав, зошто го работев тоа што го сакав – свирев

„Македонски музички сонети“ е насловен концертот што ќе се случи во понеделник, на 11 декември, во Кино „Фросина“ во Младински културен центар – Скопје. Го потпишува Петар Ренџов со своите бројни музички собеседници, а врзивното ткиво е поезијата на неговиот татко – поетот Михаил Ренџов.   Љупчо Јолевски   Со Петар Ренџов се знаеме одамна. […]

ГОРДАН СПАСОВСКИ, џез музичар: Џез музиката е синоним за слобода, меѓутоа таа слобода носи голема одговорност!

На 9 декември во Националната опера и балет во Скопје, ЗЏМ Биг бендот со заложба за продолжување на негување на вистинските и трајни вредности ќе ги свири ЛЕБ И СОЛ. Младиот македонски џез пијанист, композитор и аранжер Гордан Спасовски е еден од авторите на аранжамите за концертот. Со него говориме и за работата со триото, […]

Шарески со „неоткриените хитови“ во Јавна соба

Македонскиот џез гитарист во претставувањето на проектот „Џезтет“ ќе го придружуваат Кирил Кузманов на саксафон, Оливер Јосифовски на контрабас и Славчо Коцев на тапани. Датумот е 23.11.2023, во “Јавна Соба“ !  Немирен по дух и полн животна и творечка енергија, Ѓорѓи Шарески продолжува да ги испишува страниците на својата музичка, ако милувате и џез приказна. […]

АНА ГАЦЕВА : Уметниците и нивните креативни дострели се огледало на државата

Триото АУРА, кое го чинат македонските уметници Страшо Темков, Марјан Милошевски и Ана Гацева, е годинашниот добитник на наградата „Златна  лира“ што  ја  доделува Сојузот на музичките уметници на Македонија за врвни уметнички достигнувања. По тој повод, со пијанистката говоревме за „петтиот елемент“ – љубовта кон музиката, сценската магија, камерното музицирање, препознавањето на уметничките дострели […]

ТАКСИРАТ ПО 25-ТИ ПАТ ЌЕ ГО ПРЕВРТИ СКОПЈЕ НАОПАКУ

Шеесет концерти  и настапи на различни локации во Скопје и голема финална прослава на која во една вечер, на 7 декември, во Арена Борис Трајковски ќе се појават 10  музички ѕвезди како ACID ARAB, DUB FX , ДУБИОЗА КОЛЕКТИВ, КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ, SMUT… ја чинат програмата на 25-то јубилејно издание на ТАКСИРАТ, најголемиот зимски урбан музички […]